klimat.edu.pl

Szkolenia

Sala szkoleniowa z nauczycielami oraz logo projektu life after coal i napis szkolanie dla nauczycieli

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli Wielkopolski Wschodniej w ramach projektu "Life after coal" (jesień 2024)

Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół średnich i starszych klas szkół podstawowych do udziału w cyklu bezpłatnych szkoleń realizowanych w ramach projektu "Life after coal". Pierwsze szkolenia pn. "Nie podgrzewaj atmosfery – wprowadzenie do zmian klimatu" (opis poniżej) odbędą się już jesienią 2024 r., kolejne tematy w od stycznia 2025.

Planujemy szkolenia w Kaliszu, Kole, Koninie, Słupcy, Turku, Ostrowie Wielkopolskim i Wągrowcu. Szczegóły już wkrótce.

Bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i bibliotekarzy w ramach projektu "Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai" (jesień 2024)

Serdecznie zapraszamy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej oraz bibliotekarzy bibliotek szkolnych i publicznych, nauczycieli świetlic i edukatorów pracujących z dziećmi w wieku wczesnoszkolnym do udziału w bezpłatnych szkoleniach poświęconych wykorzystaniu teatrzyku kamishibai w edukacji klimatycznej najmłodszych. Uczestnicy, którzy zdeklarują przeprowadzenie warsztatu z bajką otrzymają bajkę kamishibai "Opowieść o czarnym smoku" oraz dostęp do scenariusza zajęć opartego na bajce, a po realizacji warsztaty zaświadczenia o udziale w projekcie.

Planujemy szkolenia w Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Sieradzu i Koninie. Szczegóły już wkrótce.

Odpłatne szkolenia dla rad pedagogicznych i instytucji

Prowadzimy szkolenia zarówno dla nauczycielek i nauczycieli szkół, jak i przedszkoli, a także edukatorek i edukatorów.
Szkolenia dostępne zarówno w opcji stacjonarnej, jak i on-line dla grup od 12 do 25 osób. Szkolenia prowadzone są przez dwóch doświadczonych edukatorów. Uczestnicy otrzymują dostęp do materiałów edukacyjnych oraz zaświadczenie udziału w szkoleniu.
Zainteresowane placówki i instytucje prosimy o kontakt pod nr 42 632 81 18, kom. 507 575 535 lub e-mail: szkolenia@zrodla.org.

Opisy proponowanych szkoleń:

Nie podgrzewaj atmosfery – wprowadzenie do zmian klimatu

Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Jak nie zniechęcić ich do walki o lepsze jutro? Jak wpleść jedno z najważniejszych wyzwań współczesności do lekcji historii, matematyki, plastyki i WOSu? Czy z przedszkolakami można rozmawiać o globalnym ociepleniu? Czy technologia nas uratuje? Jak zmiany klimatu wpływają na życie ludzi na całym świecie? I w końcu, jak i kto powienien chronić klimat na Ziemi? Depresja klimatyczna i lęk kontra wiedza i nadzieja - jakie strategie w nauce o klimacie są skuteczne?

Zobacz szczegóły

Podczas szkolenia poruszymy zagadnienia:

  • co to jest klimat i czym różni się od pogody,
  • jak prosto wytłumaczyć działanie efektu cieplarnianego,
  • antropogeniczne źródła gazów cieplarnianych/przyczyny zmian klimatu,
  • co to są sprzężenia zwrotne w kontekście zmian klimatu,
  • obecne i prognozowane skutki zmian klimatu dla Polski i świata,
  • sposoby zmniejszania własnego wpływu na klimat,
  • zobowiązania klimatyczne Polski wynikające z dokumentów światowych i europejskich,
  • jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu.
    Przedstawimy aktualną wiedzę na temat zmian klimatu wraz z ciekawymi metody pracy z uczniami w różnym wieku. Pokażemy jak mówić o zmianach klimatu, aby zainteresować i zmobilizować odbiorców do działania.

Cele Zrównoważonego Rozwoju – czy świat staje się lepszym miejscem do życia?

Na świecie jest coraz gorzej, czy coraz lepiej? Czy jako ludzkość mamy powody do radości, czy raczej powinniśmy obawiać się końca świata? Jak odróżniać prawdę o świecie od fakenewsów, albo prawdziwych choć jednostkowych wydarzeń? O roli nauki, marzeń i współpracy, które pozwalają zmieniać świat na lepsze. Tak, to brzmi górnolotnie, ale Milenijne Cele Rozwoju i Cele Zrównoważonego rozwoju, pokazują, że można i warto angażować się w zmianę świata na lepsze.

Zobacz szczegóły

Podczas szkolenia sprawdzamy czy nasza, subiektywna wizja świata pokrywa się z rzeczywistością, poznajemy największe wyzwania, jakie stoją dziś przed wszystkimi ludźmi i sposoby na zmierzenie się z nimi oraz, przede wszystkim, nasz udział w zrównoważonym rozwoju wszystkich społeczeństw. Dowiadujemy się jak wiele udało się osiągnąć dzięki Milenijnym Celom Rozwoju oraz konfrontujemy ich realizację z planem na kolejne 15 lat i Celami Zrównoważonego Rozwoju. Zastanowimy się, czy jest tylko jedna ścieżka rozwoju dla świata i czy jest ona sprawiedliwa. Z tego spotkania wyjdziesz z nadzieją i energią do zmian.

Świat na moim talerzu. Wpływ zmian klimatu na dostęp do żywności na świecie. Wpływ produkcji żywności na klimat

Około 1/3 produkowanej na świecie żywności się marnuje. Jednocześnie co dziesiąty człowiek na świecie głoduje. Zastanawiasz się, jak rozmawiać o tym z uczniami i jak zaktywizować ich do działań. I co właściwie możemy zrobić poza niemarnowaniem jedzenia we własnym domu? Podczas szkolenia będziemy mówić o nierównym dostępie do żywności na świecie i jego przyczynach. O tym czym jest suwerenność żywnościowa i jak do niej dążyć. O współzależnościach globalnych i międzynarodowym handlu. O tym jak kupować i nie marnować. O ekoznakach na żywności, sprawiedliwym handlu (Fairtrade), wpływie diety na klimat, śladzie węglowym i wodnym naszego jedzenia, foodmiles, oleju palmowym i Celach Zrównoważonego Rozwoju. Wszystko po to, by pokazać Wam nasze sprawdzone pomysły na zajęcia ze starszymi dziećmi i młodzieżą.

Zobacz szczegóły

Szkolenie skierowane jest do nauczycieli drugiego i trzeciego etapu edukacyjnego.

Woda nas uwodzi - jak chronić zasoby wodne na świecie

Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby, weź prysznic zamiast kąpieli - to wie już każdy przedszkolak. Czy możemy zrobić coś więcej albo lepiej, by chronić zasoby wodne na świecie? Po co właściwie oszczędzać wodę na planecie w 70% pokrytej wodą? Kwestia dostępu do wody to bardzo złożony problem, o którym możemy mówić godzinami. „Zakręć kran” to dopiero początek. Chcesz wciągnąć licealistę w pasjonującą dyskusję o prawach człowieka i wojnach o wodę? Chcesz obrazowo pokazać ośmiolatkowi, że wody pitnej mamy naprawdę niewiele? Chcesz z piątoklasistą obliczyć ślad wodny śniadania? Pokażemy Ci jak to zrobić.

Zobacz szczegóły

Podczas szkolenia poruszymy następujące zagadnienia:

  • zasoby wody na Ziemi, dostęp do wody w różnych rejonach świata,
  • zużycie wody w życiu codziennym i ślad wodny produktów,
  • gospodarowania wodą w kontekście zmian klimatu,
  • woda w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju,
  • zagospodarowania wody deszczowej,
  • woda w mieście, wpływ urbanizacji na zasoby wodne,
  • wpływ rolnictwa na wodę.
    Szkolenie składa się z przeplatających się części merytorycznej podczas, której uczestnicy zapoznają się z aktualną wiedzą na powyższe tematy, oraz części metodycznej, podczas której zaprezentujemy i przećwiczymy warsztaty i ćwiczenia dot. zagadnień wodnych możliwe do wykorzystania z uczniami podczas lekcji.

Wprowadzenie do edukacji globalnej

Interesują Cię zależności między Globalną Północą a Globalnym Południem i chciałabyś/chciałbyś pokazać swoim uczniom i uczennicom jak ich codzienne wybory mogą wpływać na ludzi żyjących na drugim krańcu świata? Chcesz nabyć nowe kompetencje i wzbogacić prowadzone przez Ciebie lekcje o treści edukacji globalnej?

Zobacz szczegóły
  • czym zajmuje się edukacja globalna?
  • Globalna Północ - Globalne Południe
  • współzależności globalne
  • jak badamy współczesny świat
  • zmiana klimatu a prawa człowieka
  • "Kodeks w sprawie obrazów i wiadomości dotyczących krajów Południa" oraz język edukacji globalnej
  • prezentacja wybranych gier i zabaw o tematyce edukacji globalnej, które można wykorzystać podczas zajęć

Kupuj odpowiedzialnie – edukacja konsumencka w zgodzie z przyrodą i człowiekiem

Im głośniej reklamy krzyczą: „kupuj, kupuj, kupuj, bo lepiej, nowocześniej, w promocji i z gratisem”, tym bardziej weź na wstrzymanie, pomyśl o sobie, o swoich potrzebach, o świecie który ma swoje limity. To trudne, gdy cały świat Ci w mawia, że „bez tego, tego i tamtego nie będziesz sobą”. A gdy jesteś nastolatkiem albo przedszkolakiem, to jeszcze trudniejsze, bo inni mają, inni patrzą, porównują. Podczas szkolenia porozmawiamy o mądrym kupowaniu, ale przede wszystkim o tym, co to kupowanie robi z nami i ze światem.

Zobacz szczegóły

Szkolenie dla nauczycieli i edukatorów pracujących z każdą grupą wiekową (dziećmi i dorosłymi), podczas którego poszukamy złotego środka konsumpcji. Dylemat „mieć” czy „być” w czasach, gdy rynek jest ulokowany w centrum życia społecznego. Podczas szkolenia poruszymy zagadnienia:

  • odpowiedzialna konsumpcja – test „Czy naprawdę tego potrzebujesz?”,
  • ekologiczne i etyczne zakupy – poker kryterialny (opakowanie, skład, miejsce produkcji, bezpieczeństwo, wpływ na środowisko itd.),
  • jakie potrzeby realizuje dany produkt?
  • cykl życia produktu „Story of stuff” i gospodarka cyrkularna,
  • czy dietą można ratować klimat: foodmiles, ślad wodny i marnowanie jedzenia,
  • w poszukiwaniu złotego środka: zerowaste i minimalizm a pogoń za modą i promocjami,
  • ekoznaki – jak rozpoznać to co dobre.

Edukacja przyrodnicza w edukacji klimatycznej (szkolenie terenowe)

Kochasz przyrodę i chciał(a)byś zabierać uczniów w teren, ale trochę boisz się, że nie znasz nazw gatunków i wiesz o lesie za mało. Czujesz, że dzieciakom brakuje kontaktu z naturą i nauki poprzez doświadczanie, ale nie wiesz jak przekonać dyrekcję do regularnych zajęć w terenie. Brakuje Ci pomysłów na to, co robić z młodzieżą w lesie lub parku? To szkolenie jest dla Ciebie!

Zobacz szczegóły

Celem szkolenia jest umożliwienie nauczycielkom i nauczycielom zapoznania się podczas praktycznych warsztatów z ciekawymi, aktywizującymi formami terenowej edukacji ekologicznej, zapoznania ich z przykładami metod wykorzystywanych z sukcesem w edukacji dzieci i młodzieży w kraju i zagranicą, ukazanie wpływu praktycznego poznawania przyrody w nawiązywaniu z nią więzi i co za tym idzie kształtowaniem proekologicznych postaw u dzieci. A ponadto: urozmaicenie formalnej edukacji oraz przekazanie gotowych i sprawdzonych pomysłów na zajęcia terenowe.
W zależności od długości szkolenia program obejmuje m.in.:

  • podstawową wiedzę przyrodniczą, rozpoznawanie i znaczenie pospolitych gatunków i ekosystemów (zakładamy, że edukacją terenowa zajmować się mogą nauczyciele wszystkich przedmiotów nie tylko przyrodnicy)
  • metody pracy w terenie, gry, zabawy, obserwacje przyrodnicze
  • edukacja przez sztukę.

EdEx - Zmiana klimatu dla ambitnych

Chcesz zmotywować uczniów do działania i prawdziwego zaangażowania? Wiemy jak to zrobić. Podczas szkolenia podzielimy się naszym sposobem na to jak spowodować, by uczniowie nie tylko wprowadzili w swoje życie proklimatyczne zmiany, ale pomimo trudu wyzwania poczuli z działania prawdziwą satysfakcję i dumę. Jeśli sądzisz, że uczniowie potrzebują nadziei, potrzebują poczuć, że zmiana jest możliwa - to szkolenie jest dla Ciebie.

Zobacz szczegóły

Szkolenie bazuje na naszych dwuletnich doświadczeniach z realizacji projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Dostaniesz gotowy zestaw materiałów, który możesz wykorzystać ze swoją wychowawczą klasą lub grupą zainteresowanych uczniów.

Edukacja klimatyczna z teatrzykiem kamishibai

Chcesz nabyć nowe kompetencje i wzbogacić prowadzone przez Ciebie lekcje o treści edukacji klimatycznej, a także poznać nowatorską (choć z bogatą tradycją) metodę edukacyjną jaką jest teatrzyk kamishibai? Mamy coś dla Ciebie. Zupełnie nowa bajka kamishibai "Opowieść o czarnym smoku" będzie naszym punktem wyjścia do edukacji klimatycznej najmłodszych.

Zobacz szczegóły

Podczas szkolenia w przystępny sposób uporządkujemy i poszerzymy wiedzę zmian klimatu oraz zaprezentujemy metody edukacyjne, które można wykorzystać z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, tak aby zmotywować je bacznej obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie i działań rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu. Wspólnie zastanowimy się jaka jest rola dziecka, jak nie przytłoczyć go odpowiedzialnością, ale też nie unikać trudnych tematów, gdy się pojawiają. Porozmawiamy o emocjach jakie mogą się wiązać ze zmianą klimatu.
Wszyscy uczestnicy, którzy zadeklarują organizację warsztatów z teatrzykiem kamishibai podczas Tygodnia Edukacji Globalnej w listopadzie 2024 otrzymają egzemplarz bajki oraz dostęp do scenariuszy zajęć.